Hamilelikte Üşütme Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Hamilelikte Üşütme Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte üşütme, Kadınlar açısından mucizevi ve bir o kadar da zorlu olan hamilelik sürecinde bağışıklık sistemi diğer dönemlere göre daha savunmasız olur. Hamilelik sürecinde olası hastalıklara karşı tedbirli ve dikkatli olunmalıdır. Kadınların büyük çoğunluğu dokuz aylık gebelikleri süresince hiç değilse bir kez hamilelik de üşütme problemiyle karşı karşıya kalmışlardır. Hamilelikte üşütme anneye rahatsızlık verici olsa da gebeliği etkilemeyecektir. Maalesef normal zamanlarda kullandığımız soğuk algınlığı tabletleri antihistaminik ilaçlar gebelik için risk oluşturduğu için kullanılamaz. C vitamini takviyelerinde doktorunuza danışarak uygulamanız gereklidir, çünkü en doğru tedavi şekline doktorunuz karar verecektir. Doktorunuzun tavsiye edeceği gebeliğe uygun ilaçlar elbette ki vardır. Bu ilaçlar siz ve bebeğiniz için güvenli ilaçlardır. Hamilelikte üşütme rahatsızlığınız can sıkıcı bir bronşite ya da başka bir hastalığa yol açmadan başından önleminizi alın.

Hamilelikte üşütmeye karşı öneriler
  • Beslenme, Soğuk algınlığınız süresince aç kalmanız ne bebeğinize ne de size fayda sağlamayacaktır. Bu yüzden kendinizi zorlayın ve iştahınız olsun olmasın dengeli beslenme diyetinize devam edin. Her ara öğününüzde turunçgillerden birer porsiyon tüketin.
  • Sıvı tüketimi, Ateş aksırık sürekli akan bir burun vücudunuza sıvı kaybına yol açar. Bu sebepten bol miktarda sıvı alın. Taze sıkılmış greyfurt ve portakal suyu size iyi gelecektir başucunuzda bulundurun ve saatte birer bardak içmeye çalışın. Bu vücudunuzdaki üşütmeden kaynaklı halsizliğinize iyi gelecek ve sizi güçlendirecektir. Tıbbi araştırmalar gösteriyor ki soğuk alınlıklarında tavuk suyuna yapılan çorbalar iyi gelmektedir. Tavuk suyuna çorba kaybedilen sıvı kaybını yerine getirdiği gibi vücudu rahatlatma etkisinde vardır.
  • Doğal gargara, Üşütmeden kaynaklı boğazınız ağrıyor ve tırmalanıyor sa, 1 bardak ılık suya 1 çay kaşığı tuz ekleyerek karıştırın ve bununla boğazınıza gargara yapın.
Ateşinizi doğal yollardan düşürmeye çalışın. Ilık suyla duş alın veya banyo yapın. Yatakta rahat edeceğiniz rahat ve hafif şeyler giyin. Ateşinizi gözlem altında tutun. Ateşiniz 39 derecenin üstüne çıkacak olursa derhal en yakın sağlık kuruluşuna gidin.

Hamilelikte üşütmeye iyi gelen bitkiler, Evde rahatlıkla uygulayacağınız birkaç bitkisel yöntemle üşütme probleminizi gidermek mümkün olabilir örneğin:
  • Zencefil çayı, Zencefil rendelenir ve 5 dakika kadar kaynatılır. Kaynadıktan sonra zencefilin suyu süzülür. Süzülen suyun içerisine bal ve limon eklenerek zencefil hem tatlandırılır hem de daha sağlıklı olması sağlanır. Hamilelikte zencefil çayı soğuk algınlıklarına iyi gelen bitkisel yöntemlerden birisidir.
  • Çay, bal ve limon, Çok şiddetli boğaz ağrısı olmadığı durumlarda, çaya bal ve limon gibi tatlandırıcılar eklenerek tüketilebilir. Şiddetli boğaz ağrılarında bu yöntem yeterli olmayabilir.
  • Sarımsak, Doğal antibiyotik etkisi olan sarımsak hamilelikte üşütme şikâyeti olanlara iyi gelebilir. 2 veya 3 diş sarımsak ağıda tamamen çiğnendikten sonra yutulur. Bu yöntem gün içerisinde 1/2 kez tekrarlanarak sarımsaktan faydalanılabilir.
Bilindiği üzere hamileliklerde bağışıklık sisteminin vücuda giren yabancı dokulara tepki göstererek etkisiz hale getirir. Bebekte vücut için yabancı bir dokudur. Bebeğin zarar görmemesi için bağışıklık sistem biraz yavaşlar. Bu sebepten hamilelikte üşütme daha uzun sürmektedir. Eğer rahatsızlığınız yemek yemenize ve uyumanıza engel olacak boyuttaysa, sarımsı ve yeşilimsi bir balgam çıkarıyorsanız, 1 haftadan uzun süren bir üşütme söz konusu ise derhal doktorunuza başvurun. Bu dönemde çok ciddi rahatsızlıklara yol açabilir. Tedavi edilmeyen durumlarda prematüre doğumlara sebep olabilir. Hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı için kendinize ve sağlığınız dikkat edin.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Üşütmeye Ne İyi Gelir?

Üşütmeye Ne İyi Gelir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Üşütme Nasıl Geçer?

Üşütme Nasıl Geçer?

Karın Ağrısı Üşütme Belirtileri ve Tedavisi

Karın Ağrısı Üşütme Belirtileri ve Tedavisi

Üşütme Bel Ağrısı Yapar mı?

Üşütme Bel Ağrısı Yapar mı?

Böbrek Üşütmesi Belirtileri ve Tedavisi

Böbrek Üşütmesi Belirtileri ve Tedavisi

Sırt Ağrısı Üşütme Belirtileri ve Tedavisi

Sırt Ağrısı Üşütme Belirtileri ve Tedavisi