Üşütme Bel Ağrısı Yapar mı?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Üşütme Bel Ağrısı Yapar mı?

Üşütme Bel Ağrısı Yapar mı, Vücudumuzda bulunan kompleks yapılardan olan belimiz, dik duruşumuzu sağlamasının yanında, merkezi sinir sisteminin uzantısını içinde barındıran yapısı ile vücudun her türlü fonksiyonuna yön veren sinir sistemini içinde barındırır. Bu yapının üşütülmesi hiç istenmeyen bir durumdur. Omurlar, sırt kasları, omurilik etrafında bulunan kaslar ve sinirler üşütmeden nasibini alır. Bel üşütmesi diye adlandırılan bu durum, kişide bel ağrısı ortaya çıkarır. Ağrı ile gece idrara sık çıkma ve kasık ağrıları bel üşütmesinin habercisi olabilir.

Havaların soğuması ile idrar yolları enfeksiyonlarında artış görülmesi de bel ağrısı yapabileceğinden bel üşütmesi ile karıştırılmaması gerekir. Fakat bel ağrısının meydana geldiği bölgelerde böbrekler ve idrar yollarının oluşu, belle birlikte böbreklerin de üşütmesini gündeme getirir. Bu durumun tedavi edilmesi için teşhisin tam olarak yapılması gerekir.


Üşütme bel ağrısı belirtileri nelerdir?


Sabah evden çıktığınızda ayakkabınızı giyecek kadar eğilemiyor iseniz, muhtemelen üşütmeden kaynaklanmaktadır. Genel olarak geceleri sık idrara çıkmak, karın alt bölgesinde ağrı meydana gelmesi, bel bölgesinde ağrı, idrar yaparken yanma, kusma, bulantı, ateş ve şiddetli kasık ağrısı bel üşütmesinin belirtileridir. Bu belirtiler kişiden kişiye değişebilir. Bel üşütmesi ile bel fıtığı birbirine karıştırılmamalıdır. Bunun için öncelikle bir nörolog veya beyin sinir hastalıkları uzmanına daha sonra da ürolog hekime giderek tam olarak teşhisin konulması gerekir.

Özellikle kış aylarında meydana gelen bel üşütmesi gece uyurken meydana gelir. Geceleri üstün açık kalması ile bel kaslarının, sinirlerin, omurilik disklerinin soğuyarak gerilmesine neden olur. Bu durumda bel ağrısı gelişir. Bel üşütmesi ile idrar yolları üşütmesi aynı katogori de değerlendirilebilir. Çünkü bel üşütüldüğünde çoğunlukla böbrekler de üşütülmüş olmaktadır. Dolayısı ile ağrı böbrek ve belde aynı anda olabilmektedir.


Üşütme bel ağrısı olumsuz etkileri nelerdir?


Bel ağrısı meydana gelen hastaların yüzde 90'ı kendiliğinden iyileşmektedir. Kalan yüzde 10'u ise kronik bel ağrılarına tutulmaktadır. Büyük oranda romatizmal durumlar üşütme ile bel bölgesinde ağrı yapar. Üşütmeden kaynaklı bel ağrıları idrar yolları enfeksiyonları yanı sıra bel fıtığı oluşumudur.

Vücudumuzun bazı bölgelerinde pasif durumda bulunan enfeksiyonlar bulunur. Bunların en belirgin oldukları bölge dış çıkışının olduğu bölgedir. Bu bölgeler de bulunan enfeksiyonlar normal zamanlarda zarar vermez, fakat üşütme ile vücut bağışıklık sisteminin zayıflaması enfeksiyonların üretra kanalı vasıtası ile idrar yolları ve böbreklere ulaşmasına neden olur. Bu durumda şiddetli kasık ve bel ağrıları başlar.

Genel üşütme belirtilerinin hasta da görülmesinin yanında bir de kronik hale gelmesine yol açan durumlar vardır. Bu durumların başında bel fıtığı gelir. Bel üşütmesi bel fıtığını tetikleyebilir. Omurlar arasında bulunan disklerin içinde bulunan jel sıvının üşütülmesi ile sıvının iltihaplanarak diskin özelliğini bozmasına neden olabilir. Böylece üşütmeden kaynaklanan bir bel fıtığınız olmuş olur.


Üşütme bel ağrısında tedavisi nasıl yapılır?


Üşütmeden kaynaklı bel ağrısı tedaviyi disiplinli uygularsanız bir hafta ile on gün arasında geçecektir. Bunun için C vitamini takviyesi yapmanız gerekir. Özellikle kış aylarında alınan başta limon olmak üzere C vitamini bol miktarda alınmalıdır. Bununla beraber bir bardak sıcak süt içine attığınız karabiber ile içmeniz faydalı olacaktır. Bir başka bitkisel tedavi ise tetra bitkisidir. Bir yemek kaşığı tetra bitkisini bir su bardağı suda kaynatın ve hafif sıcak iken için faydasını göreceksiniz. Ayrıca bal, soğan suyu, kara turp ve kırmızı biberin aralıklarla tüketilmesi de bel ağrısının kısa sürede bitmesini sağlayacaktır.

İki hafta içinde geçmeyen bel ağrıları için doktorunuza görünün, eğer doktor önemli bir şey yok üşütmeden kaynaklı diyor ve ilaç kullanmanıza rağmen geçmiyor ise; havaların ısınmasını bekleyin bel ağrısından eser kalmayacaktır.

Üşütme Bel Ağrısı Yaparmı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Üşütme Belirtileri ve Tedavisi

Üşütme Belirtileri ve Tedavisi

Mide Bağırsak Üşütmesi Belirtileri ve Tedavisi

Mide Bağırsak Üşütmesi Belirtileri ve Tedavisi

Üşütme Titreme Belirtileri ve Tedavisi

Üşütme Titreme Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Üşütme Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Üşütme Belirtileri ve Tedavisi

Sırt Ağrısı Üşütme Belirtileri ve Tedavisi

Sırt Ağrısı Üşütme Belirtileri ve Tedavisi